Online poistenie auta cez Uzavripzp

Ochráňte seba a svoj majetokChystáte sa kupovať auto alebo ste tak v nedávnej minulosti urobili? Prípadne potrebujete kúpiť prípojný vozík k autu? Alebo by ste radi vyskúšali jazdu s vetrom vo vlasoch a hľadáte pre seba motorku? V tom prípade nesmiete zabudnúť, že budete potrebovať uzatvoriť povinné zmluvné poistenie.

Povinnosť uzavrieť PZP vyplýva zo zákona č. 381/2001 Z.z. o povinnom zmluvnom poistení. Povinné zmluvné poistenie, tiež zákonné poistenie, je poistenie zodpovednosti vozidla za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla. Zo zákona musí mať PZP uzatvorené každé motorové vozidlo alebo prípojné vozidlo s evidenčným číslom a taktiež aj niektoré ďalšie špeciálne vozidlá, ktoré sa pohybujú po cestných komunikáciách, ako sú napr. poľnohospodárske a priemyselné stroje. Poistenie musia mať samozrejme aj historické vozidlá.

Keďže povinnosť uzatvoriť poistenie určuje zákon, neodporúčame vám pokúšať osud a jazdiť bez PZP. Pokuty za neuzavreté PZP poistenie sa môžu pohybovať až v stovkách eur a takáto pokuta vám môže byť udelená pri náhodnej kontrole policajnej hliadky. Ešte horšie by ste dopadli, pokiaľ by ste zapríčinili dopravnú nehodu. Okrem toho, že by ste samozrejme museli zaplatiť celú škodu, ktorú ste pri nehode spôsobili, taktiež by ste museli zaplatiť aj pokutu za nerešpektovanie zákona. A tá sa môže vyšplhať k závratným sumám. Preto naozaj toto poistenie nepodceňujte.

Porovnanie PZP  online

Väčšine ľudí pravdepodobne nevyhovuje platiť drahú poistku na auto či motorku a teda hľadá čo najlacnejšiu možnosť. Preto je jasné, že sa nemôžete spoľahnúť hneď na prvú ponuku, na ktorú natrafíte. Zisťovať ponuky poskytovateľov povinného zmluvného poistenia môžete dvoma spôsobmi. Prvou možnosťou je, že obetujete svoj voľný čas a rozhodnete sa obehať všetky kamenné pobočky jednotlivých poskytovateľov osobne, vysvetlíte každému pracovníkovi zvlášť, čo konkrétne hľadáte a jednotlivé parametre daného vozidla. Takéto hľadanie najvýhodnejšej ponuky PZP je časovo veľmi vyčerpávajúce a často fyzicky nemožné, a to hlavne pokiaľ ste zamestnaný. Aby ste stihli v rámci otváracích hodín poisťovacích spoločností navštíviť v priebehu dňa viac ako jednu pobočku, nebudete si predsa vyberať z práce voľno. Takže porovnávanie ponúk by vám zabralo aj niekoľko dní.

Druhou možnosťou je využiť porovnanie zákonných poistení online. Stránka www.uzavripzp.sk vám poskytne to najlacnejšie zákonné poistenie online. Stačí si len kliknúť na označený odkaz. Uzavripzp spolupracuje s viacerými poisťovacími spoločnosťami.  Výpočet povinného zmluvného poistenia a zároveň ceny rôznych spoločností vám teda vygeneruje naraz a veľmi rýchlo, čím ušetríte množstvo času. Takéto porovnanie vám nezaberie ani 10 minút. Porovnanie ponúk povinného zmluvného poistenia na uzavripzp.sk je samozrejme nezáväzné, nikto vás nenúti okamžite si aj z tejto ponuky vybrať a poistku uzavrieť.

Okrem času vám porovnanie zákonných poistení online s Uzavripzp ušetrí aj mnoho eur. Pár eur ušetríte už len tým, že nebudete musieť míňať peniaze na dopravu do poisťovacích spoločností, hlavne ak bývate v odľahlejších častiach. No najviac ušetríte tým, že zobrazené výsledky vám hneď zobrazia aj ceny jednotlivých PZP a hneď vidíte, ktorá ponuka je skutočne najlacnejšia a najvýhodnejšia. Poistenia jedného konkrétneho typu vozidla

v rozdielnych poisťovacích spoločnostiach sa niekedy môžu líšiť až v stovkách eur.

Vyberte si vhodnejší produktFormulár na porovnanie PZP

Pri vypĺňaní formulára bude potrebné zadať nielen údaje o vozidle, ale aj niektoré údaje o majiteľovi vozidla. Čo sa týka presných informácií o vozidle, ktoré chcete poistiť, nájdete ich v technickom preukaze daného vozidla. Najprv budete musieť vyplniť mesto, v ktorom sa vozidlo v súčasnosti nachádza. Cena zmluvného poistenia býva ovplyvnená miestom, kde sa vozidlo pohybuje, pretože poisťovňa predpokladá, že na frekventovaných cestách väčších miest môže ľahšie prísť k nehode, ako keď jazdíte po miestnych menej nehodových komunikáciách. Cenu PZP taktiež ovplyvňuje účel využitia vozidla. Ďalej musíte zadať detailnejšie údaje o vozidle, ako približný počet kilometrov, ktoré najazdíte za rok, továrenskú značku, model auta, rok výroby, prevádzkovú hmotnosť, najväčšiu prípustnú hmotnosť a taktiež palivo. Ďalšie položky tvoria objem motora vášho vozidla v centimetroch kubických a výkon motora v kW.

Cenu poistenia môžu výrazne ovplyvniť aj informácie o majiteľovi vozidla. Ako napríklad, či už niekedy spôsobil nejakú dopravnú nehodu, ak áno, tak ako dlho je odvtedy bez nehody. Keďže vo všeobecnosti sa počíta s tým, že vodiči s neplnoletými deťmi majú tendenciu jazdiť bezpečnejšie, formulár sa vás bude pýtať aj či máte dieťa do 15 rokov. Ďalšie údaje sa týkajú vašich ostatných poistení a odkedy chcete, aby dané PZP poistenie platilo alebo či vlastníte účet v OTP banke.

Žiadosť o PZP

Po vypísaní všetkých nevyhnutných údajov vám systém do niekoľkých sekúnd vygeneruje jednotlivé ceny poistenia. Keďže toto porovnanie je úplne nezáväzné, výsledky porovnania môžete vyhodnocovať tak dlho, ako chcete. Na základe tejto ponuky si dokonca ani žiadne povinné zmluvné poistenie nemusíte vybrať a teda ho uzatvoriť. Ak vás však nejaká ponuka zaujala, nič vám nebráni o ňu jednoducho požiadať.

Keď ste teda natrafili spomedzi jednotlivých porovnaní na to najlacnejšie PZP poistenie alebo také, ktoré ste hľadali, pričom nemusí byť to najlacnejšie, postačí na neho kliknúť. Následne budete musieť ešte vyplniť niekoľko údajov pre vami vybranú spoločnosť, ktorá vás bude kontaktovať. Komunikácia s poisťovňou prebieha väčšinou prostredníctvom emailu. Po prijatí vašej žiadosti vám spoločnosť odošle niekoľko dokumentov, v rámci nich aj návrh zmluvy, zmluvné podmienky, bankové údaje na zaplatenie poistného a dočasnú bielu kartu, ktorú si budete musieť vytlačiť.

Biela a zelená karta

Biela karta je vaším dokladom o uzavretí povinného zmluvného poistenia. Slúži ako potvrdenie, že máte uzavretú zákonnú poistku. Keď vás zastaví dopravná kontrola na území SR, musíte sa preukázať bielou kartou, preto ju majte vždy vo vašom vozidle, v opačnom prípade vám hrozí pokuta.

Obsahom bielej karty sú osobné údaje o držiteľovi vozidla, prípadne firemné údaje ak ide o právnickú osobu alebo živnostníka, ďalej musí obsahovať základné údaje o aute, ako sú typ vozidla, model, značka, výrobné číslo vozidla, EČV, číslo osvedčenia o evidencii vozidla, informáciu o období platnosti PZP a tiež informáciu o poisťovni, ktorá bielu kartu vydala.

Kým vám príde biela karta, mali by ste používať dočasnú bielu kartu, ktorú vám poisťovňa vystaví po uzavretí povinného zmluvného poistenia. Bielu kartu spoločne so zelenou kartou posiela poisťovňa poštou po zaplatení prvého poistného na účet poisťovne, spravidla do 1 mesiaca od uzatvorenia zmluvy. Biela karta sa vystavuje na celú poistnú dobu platnosti PZP zmluvy alebo na jedno poistné obdobie. Po zániku PZP musíte bielu kartu spoločne so zelenou kartou vrátiť poisťovni.

Zelená karta alebo medzinárodná automobilová poisťovacia karta je potvrdenie o uzavretí PZP zodpovednosti vozidla na zelenom papieri a v medzinárodne dohodnutom formáte. Slúži na preukázanie poistenia vozidla pri cestnej kontrole v zahraničí.

Výpoveď PZP

Porovnanie povinného zmluvného poistenia nemusíte využiť len pokiaľ potrebujte práve uzavrieť poistku na nové auto či motorku. Ak sa vám zdá, že za PZP platíte príliš veľa a našli ste si výhodnejšiu ponuku, nič vám nebráni pôvodnú zmluvu vypovedať a uzatvoriť novú. Vaše súčasné povinné zmluvné poistenie môžete vypovedať hocikedy a z hocakých dôvodov. V prípade, že chcete zmluvu vypovedať z dôvodu, že ste našli výhodnejšie či lacnejšie PZP, musíte splniť len jednu podmienku a to, že tak musíte urobiť najneskôr 6 týždňov pred koncom vášho súčasného poistenia. Žiadosť o zrušenie povinného zmluvného poistenia po tejto dobe by už nemohla byť akceptovaná. Na vypovedanie zmluvy PZP existujú samozrejme viaceré dôvody, ako napr. zrušenie PZP z dôvodu odcudzenia vozidla, z dôvodu predaja či darovania auta, taktiež, ak ste auto dali zošrotovať prípadne ste nechali auto vyradiť z evidencie. V rámci týchto žiadostí ale budete musieť dokladovať dôvod zrušenia PZP zaslaním či už kúpnopredajnej alebo darovacej zmluvy, potvrdenia o krádeži či o zošrotovaní alebo vyradení vozidla z evidencie. V prípade predčasného ukončenia zmluvy môžete samozrejme rátať s vrátením zvyšku peňazí na účet.

Jednotlivé vzory žiadosti o výpoveď PZP nájdete aj online, kde stačí doplniť vaše údaje. Všetky vzory sú dostupné aj na už vyššie zmienenej stránke uzavripzp.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*
*